Regały paletowe

Ten rodzaj regałów jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem regałowym dla placówek magazynowych, składów budowlanych, hurtowni itp.. Wykonane są z wysokiej jakości stali o dużym współczynniku odporności na uszkodzenia, odgięcia oraz rdzę. Służą przeważnie do składowania palet, ale również po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji mogą przechowywać drobnicę oraz dłużycę. Na takie modyfikacja pozwala szeroka gama akcesoriów dająca naszym regałom paletowym niezrównaną uniwersalność zastosowania. Zaawansowanym wariantem regałów paletowych są regały wysokiego składowania, które są specjalnie wzmocnione pod składowanie materiałów na wysokościach aż jedenastu metrów. Projekt takowych regałów w przeciwieństwie do zwykłych regałów paletowych, musi być przygotowany przez doświadczonego konstruktora. Gwarantuje to maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz prawidłowe ułożenie regałów, które mogą być wykorzystane w 100%.

Regały paletowe najlepiej sprawują się w magazynach, centrach handlowych, centrach logistycznych, hurtowniach itp.

Dzięki szerokiej gamie akcesoriów regały paletowe mogą przechowywać  zróżnicowane produkty takie jak np.:
  • standardowe europalety jak i ich podwójne odpowiedniki
  • palety mniejsze od standardowych (po instalacji łap na trawersy)
  • dłużyca (po instalacji chwytów pomiędzy trawersami)
  • drobnica oraz opakowania/kartony zbiorowe (po instalacji płyty wiórowej w roli podłogi)
Regaly paletowe
Regaly paletowe

Konstrukcja

Pojedyncza sekcja regału paletowego potrzebuje minimum:

  • 2 ramy do których zamontujemy trawersy
  • 4 trawersy które uformują dwa poziomy, nadające odpowiednia sztywność i stabilność konstrukcji
  • 4 stopy (po jednej na każdy profil)
  • 8 zabezpieczeń trawersów (po dwa na każdy trawers), uniemożliwiające przypadkowe przemieszczanie zamontowanego trawersu

Jest to oczywiście przykład najmniejszej możliwej sekcji regału paletowego. Nie można zamontować na przykład jednego poziomu trawersów, gdyż grozi to przewróceniem konstrukcji.

Regały paletowe w najprostszej swojej wersji składają się z następujących elementów:

  • ramy (połączenie dwóch profili i stężeń)
  • trawersy
  • stopy
  • zabezpieczenie trawersów

 

Ramy i trawersy dostępne od ręki

regaly paletowe trawers 85x50 1
Regaly paletowe trawers 100x50 1 1
Regaly paletowe trawers 125x50 1
Regaly paletowe trawers 140x50 1
profil nogi regalu magazynowego KI G1050 H2500 121x300 1
profil nogi regalu magazynowego KI G1050 H3500 121x300 1 1
profil nogi regalu magazynowego KI G1050 H4500 121x300 1

Zewnętrzne regały paletowe

Regały zewnętrzne od zwykłych regałów paletowych, różnią się jedynie rodzajem zastosowanej powłoki ochronnej. Zamiast zwykłego ocynku stosowany jest ocynk ogniowy, zapewniający 100% ochronę przed rdzą wywoływaną przez warunki atmosferyczne. Jednak w celu postawienia regałów zewnętrznych trzeba trzymać się dodatkowych wytycznych, które zagwarantują stabilność oraz maksymalne wykorzystanie regałów. Regały zewnętrzne muszą być stawiane i zamontowane do stabilnej posadzki, betonowa podłoga będzie najlepsza. Jakakolwiek kostka, ubita ziemia itp. nie wchodzą w grę. Dobrym pomysłem jest ustawienie regału paletowego zewnętrznego plecami do niezależnej ściany lub drugiego regału. Montowanie pleców do regału w formie na przykład blachy jest niebezpieczne, gdyż uzyskujemy wtedy stalowy żagiel mogący się przewrócić pod wpływem silnego wiatru. Montaż dachu bezpośrednio do regału jest niebezpieczny, ponieważ może podczas opadów śniegu zbiera się na nim dodatkowa waga mogąca doprowadzić do przeciążenia konstrukcji. Rekomendujmy instalacje dachu niezależnie od regału na własnych podporach

Regaly zewnetrzne w niezaleznym dachiem i plecami
Regały paletowe z niezależnym dachem i plecami

Akcesoria

Wykorzystywane głównie jako podstawa pod położenie płyty wiórowej na regale. Może być jednak wykorzystana jako sposób na składowanie dłużycy na regale. Nie rekomendujmy składowanie palet na tym rodzaju belek, gdyż zdjęcie z nich palety może okazać się niemożliwe. Może się to stać ponieważ belki obniżają poziom składowania o kilka centymetrów pod trawersem.

Pozwalają składować na regale niestandardowe palety oraz lepiej rozprowadzać wagę składowanych materiałów. Belka jest na równi z poziomem trawersu co pozwala na wygodny załadunek/rozładunek palet. Na tym typie belek można położyć płytę wiórowa, ale nie jest to rekomendowane, gdyż może się ona przemieszczać, a w konsekwencji zsunąć.

Pozwalają na składowanie pudełek, drobnicy, kartonów ogólnie produktów do luźnego składowania. Mają jedna przewagę nad płytą wiórowa – mogą wytrzymać znacznie większe obciążenia, jednak składowanie palet nie jest rekomendowane.

Pozwalają na przekształcenie sekcji regału paletowego w regał półkowy. Zaletą takiego rozwiązania jest zwiększony udźwig półek. Od kratownic różni się niższym kosztem, ale mniejszym udźwigiem. Rekomendujemy wykorzystywanie półek wraz z trawersami o niskiej nośności, gdyż maksymalny udźwig półek nie przekroczy nośności naszego najlżejszego trawersu CC85x50.

Specjalne półki o wzmocnionej i zmodyfikowanej konstrukcji pozwalającej na długie wytrzymanie wysokiej temperatury w trakcie pożaru. W przeciwieństwie do swoich zwykłych odpowiedników nawet w wysokiej temperaturze długo utrzymają swój kształt, utrzymując płonące materiały w jednym miejscu. Daje do więcej czasu na reakcję i ugaszenie ognia, co ułatwiają oczka przepuszczające wodę. Dzięki temu woda puszczona z samej góry regały zacznie spływać na nawet najniższe poziomy skutecznie gasząc sekcja po sekcji. Rekomendowana do magazynów składujących materiały łatwopalne.

Wykorzystywany do segregacji produktów w pojedynczej sekcji regału paletowego. Najlepiej sprawują się przy segregowaniu dłużycy postawionej pionowo.

Służą do ograniczenia ruchu palet w kierunku przeciwnym do strony załadunku. Montaż rekomendowany jest dla regałów wolnostojących bez żadnej formy pleców (np. ściany albo innego regału). Może być ewentualnie montowany jako blokada rozładunku, dzięki czemu palety są zabezpieczone w regale do czasu demontażu ogranicznika. Demontaż jest prosty i wymaga jedynie prostych narzędzi.

Chroni składowane produkty przed wypadnięciem oraz w przypadku składowania zewnętrznego przed nieautoryzowanym dostępem. Najlepiej sprawują się w regałach paletowych na których odbywa się składowanie produktów niespaltyzowanych. Redukuję to możliwość wypadku przy pracy.

Chronią nogi przed kolizją z pojazdami oraz ich ładunkiem w miejscu składowania. Zderzenie najpewniej wgniecie/zniszczy odbojnik, co je zdecydowanie lepsze niż przypadkowa kolizja z nogą regału. Kolizja z nogą może skończyć się zawaleniem całej konstrukcji co spowoduje ogromne straty. Dlatego lepiej dla pewności zamontować odbojniki, które drastycznie ograniczną koszty potencjalnej stłuczki.

Zapewniają ochronę pojedynczej nogi w promieniu 270 stopni. Można je montować do każdej nogi w regale, ale niestety zabierają kilka centymetrów szerokości na parterze regału.

Mniejszy i wzmocniony odpowiednik odbojnika fontowego. Nie zabiera przestrzenie pomiędzy ramami dzięki czemu świetnie nadaje się na krańce ciągu regału paletowego. Nie rekomendowany jest dla nóg wewnątrz ciągu gdyż osłania je tylko z jednej w promieniu 180 stopni, przez co jedna strona będzie narażona na uszkodzenie.

Ulepszona wersja odbojników narożnych, zapewnia ochronę całej ramie z boku. Dzięki belką nawet elementy stężeń są chronione, przez co jest to najlepiej chroniący odbojnik w naszej ofercie. Odradzany jest montaż wewnątrz wewnątrz ciągu, jednak jest on możliwy.

Regały paletowe - rodzaje

Koszt regałów paletowych

Na cenę regałów paletowych wpływa wiele czynników, ale najważniejszym jest czy kupujemy tak zwane „gotowce”, czy regały pod specyfikacje/projekt.

Regały paletowe dostępne od ręki są tańsze i realizacja zamówienia zajmuje kilka dni. Regały tego typu nie wymagają profesjonalnej ekipy montażowej i mogą być złożone przez 3 niewykwalikowane osoby.

Rozmieszczenie oraz projekt regałów na zamówienie musi być przygotowane przez wykwalifikowanych konstruktorów. Czas realizacji takich regałów jest znacznie dłuższy ze względu na transport i montaż. Z tych względu ten typ regałów jest droższy, jednak oferujemy atrakcyjne rabaty na duże zakupy hurtowe.

Innymi czynnikami wpływającymi na cenę są:

  • parametry wysokości, szerokości oraz obciążenia maksymalnego. Parametry te mogą się różnić w jednej sekcji, lub pomiędzy sekcjami regału paletowego. Im większe te parametry tym większa cena.
  • akcesoria – w zależności od zastosowanych i ilości akcesoriów wzrasta koszt zamówienia.
  • elementy na zamówienie – elementy przegotowane specjalnie dla realizacji klienta, spełniają bardzo konkretne zadanie, lub zadania. W związku z niestandardową konstrukcją, elementy te mogą być bardzo drogie.
  • spersonalizowane elementy – są to standardowe elementy przygotowane pod wymagania klienta. Na przykład skrócony profil, albo zmniejszona głębokość regału. Koszt takiej personalizacji zależy od ilości oraz poziomu skomplikowania personalizacji.
  • opłacenie montażystów – duże projekty wymagają zatrudnienia wykwalifikowanych montażystów. Którym należy nie tylko zapłacić za montaż, ale również za dojazd, nocleg i wyżywienie.

Kolorystyka

Wszystkie regały paletowe domyślnie są koloru szarego uzyskiwanego w procesie ocynkowania. Jedynym elementem którego kolor domyślnie się różni są odbojniki w celu poprawienie ich widoczności.

Każdy element regału paletowego może zostać przemalowany na dowolny kolor z palety RAL. Jednak taka możliwość dostępna jest tylko przy zamówieniu z fabryki, ze względu na specjalnie wyposażenie wymagane przy malowaniu proszkowym. Zwiększa to ogólny koszt regału i należy pamiętać że farba nie jest tak odporna na uszkodzenia fizyczne jak ocynk.

Wzornik palety kolorow RAL

Finansowanie, transport i profesjonalna obsługa

Zapraszamy Państwa do kontaktu w celu wyceny i projektu magazynu dla regałów paletowych. Wszystkie duże zamówienia realizowane są z fabryki dzięki czemu mogą Państwo wybrać indywidualny kolor regałów paletowych. Na zakup regałów zapewniany atrakcyjne finansowanie w postali leasingu. Najczęściej korzystamy z usług Europejskiego Funduszu Leasingowego oraz innych renomowanych leasingodawców. Pozwala to na szybsze rozpoczęcie realizacji projektu. Organizujemy własny transport dla wszystkich zamówień na terenie Polski i UE, dzięki czemu nie muszą Państwo martwić się o kwestie dostawy.

Podobne regały magazynowe

ANtresola magazynowoa polkowa w systemie SMK
Regaly paletowe wysokiego skladowania
Regaly budowalne w dziale ogrodniczym

Antresole magazynowe

Zawansowane rozwiązanie konstrukcyjne rozszerzające dostępne przestrzeń składowania o piętra. Umożliwiają one pracownikom bezpośredni dostęp do składowanych produktów. Mogą składować palety, drobnice, dłużyce, a w niektórych konfiguracjach nawet samochody.

Regały wysokiego składowania

Rozwinięta wersja regałów paletowych w których zastosowane specjalnie rozwiązania pozwalające osiągnąć regałowi wysokość 11 metrów. Rozwiązanie rekomendowane dla rozbudowanych hal magazynowych.

Regały budowlane

Bardzo popularne w marketach i składach budowalnych. Łącza przestrzeń składowania oferowaną przez regały paletowe wraz z miejscem na prezentację produktów przeznaczonych dla konsumenta. Tak zwane zintegrowane składowanie, gdzie magazyn i sklep mogą znajdować się w tym samym miejscu.

Częste pytania i odpowiedzi

Absolutnie nie. Regały paletowe wymagają solidnego, nieruchomego podłoża które będzie w stanie je utrzymać w miejscu. Nogi regałów kotwione są w posadzce co oznacza że zakotwienie ich w kostce prawie na pewno spowoduje przewrócenie regału. Stawianie na ubitej ziemi jest niedopuszczalne, gdyż prawie na pewno będzie skutkować przewróceniem konstrukcji.

Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednich akcesoriów takich jak łapy pod płytę i na trawersy możemy zmodyfikować przeznaczenie regału paletowego. Oczywiście tak zmodyfikowany regał nie będzie się sprawował tak dobrze jak dedykowane rozwiązanie. Jednak jest to rozwiązanie tańsze od kupna nowego regału.

Tak, jest to bardzo prosta operacja, którą mogą wykonać dwie osoby. Położenie trawersów można regulować co 50 mm dzięki zastosowanej perforacji. Podczas takiej operacji trzeba mieć na uwadze dokumentacje techniczna przekazaną wraz z towarem, a jeżeli takowa dokumentacja nam zaginęła to prosimy o kontakt z nami.

Regały paletowe przeznaczone są głównie do magazynów składujących produkty spaletyzowane. Ze względu na wyższe maksymalne parametry wysokości, szerokości i obciążenia mogą składować znacznie większe oraz więcej materiałów niż regały integracyjne. Dodatkowo są tańsze i prostsze w montażu.

Regały budowalne najlepiej sprawują się w marketach i składach budowlanych. Przestrzeń do składowania znajdująca się na piętrze, pozwala nie tylko na szybkie uzupełnianie stanów sklepowych, ale również na redukcję zajętego miejsca na magazynie głównym. Przestrzeń parterowa do prezentacji produktów dla konsumenta w atrakcyjny sposób na pewno zwiększy sprzedaż oraz pozwoli na wygodna segregacje produktów według ich typu. Niestety jest to rozwiązanie droższe ze względu na złożoną budowę.

Podsumowując regały paletowe są lepszym rozwiązaniem dla magazynów, gdzie konsumenci raczej nie zawitają. Natomiast regały budowalne są lepszym rozwiązanie w miejscu gdzie prowadzona jest sprzedaż B2C.

Tak jak najbardziej, jednak nie będzie to prosty proces. Do montażu regałów o wysokości do 4,5 m rekomendujmy udział 3 osób minimum. Taka liczba zapewnia wygodny montaż o minimalnym zagrożeniu. Zapewniamy instrukcję krok po kroku jak przeprowadzić montaż. Nie odpowiadamy za potencjalne urazy spowodowane przeprowadzaniem samodzielnego montażu.

Jeśli regał przekracza wysokość 4,5 m musi być zmontowany przez wykfalifikowaną ekipę monterów. Jest to wymagane gdyż montaż na dużej wysokości wymaga specjalnego sprzętu oraz przeszkolenia.

Istniejące już regały paletowe mogą zostać przerobione na antresolę magazynowe, poprzez dodanie odpowiednich elementy takie jak belki nośne, podłoga i schody. Ważne jest aby istniejące już regały były firmy TEMA inaczej, mogą wystąpić problemy z kompatybilnością.

Kontakt